Tvist med leverantör
När leveransen av en tjänst eller vara är undermålig
Trots att ett samarbete inledningsvis känns väldigt bra kan det i alla avtalsförhållanden uppstå problem. Problemen kan tillexempel grunda sig i oförutsedda händelser eller att en avtalspart, medvetet eller ofrivilligt, begår ett avtalsbrott. Som följd av dessa problem uppstår både ekonomiska och juridiska bryderier för ett företag. Ett företag är ofta ekonomisk beroende av att motta avtalad leverans för att kunna bedriva sin egen verksamhet. Uteblivna eller felaktiga leveranser kan ge upphov till stora ekonomiska förluster, samtidigt som företaget måste lägga tid, energi och pengar på att hantera en rättslig process.
Mot denna bakgrund är det för ett företag viktigt att på förhand göra sitt bästa för att undvika eventuella leverantörstvister. Minst lika viktigt är att på ett konstruktivt sätt kunna hantera redan uppkomna leverantörskonflikter. Nedan följer svaret på några av de vanligast återkommande frågorna för att ett företag ska kunna hantera tvister med leverantörer.

Vi hjälper dig med:
- Kostnadsfri första kontakt
- Reklamation
- Hjälp med förlikningsförhandlingar och eventuell domstolsprocess
Ta kontakt
Fri första kontakt med jurist. Fortsatt hjälp alltid till fast pris efter överenskommelse.
Vad ska man tänka på i en tvist med en leverantör?
Att inte fullgöra sin skyldighet enligt ett leverantörsavtal kan i särskilda fall utgöra brottet bedrägeri – vilket förutsätter att “leverantören” aldrig haft för avsikt att leverera den produkt eller tjänst som avtalet avser. Det absolut vanligaste scenariot är dock att det inte finns något brottsligt uppsåt bakom en utebliven eller ofullständig leverans. Frågan är då av en alltigenom civilrättslig karaktär (det vill säga en privat angelägenhet mellan parterna till avtalet).
Om du inte fått det du beställt, eller mottagit en ofullständig leverans, bör du inledningsvis alltid ta kontakt med din leverantör för att få reda på om det uppkomna problemet är en följd av ett misstag från leverantörens sida eller inte. Detta för att undvika långdragna och kostsamma processer i domstol. Om det framkommer att problemet är en följd av ett misstag från leverantörens sida går det allt som oftast att lösa problemet utan att ta saken till domstol.
Av olika anledningar kan det dock vara som så att parterna inte kommer överens. Det kan tillexempel vara så att leverantören inte alls håller med om att det som levererats skulle vara felaktigt. I ett sådant läge, och om det står klart att det inte är möjligt att nå en kompromisslösning, finns ingen annat alternativ än att ta saken till domstol.
Vilka villkor i ett leverantörsavtal är de viktigaste?
Som i alla avtalsförhållanden varierar det från fall till fall vad ett kontrakt ska innehålla. Några aspekter är dock av allmängiltig betydelse. Exempel på sådana aspekter följer nedan:
- Inledningsvis är det bra att parterna uttrycker vad som är det övergripande syftet med avtalet och vilket slutresultat parterna avser att uppnå genom avtalet. Detta underlättar framförallt hur olika bestämmelser i avtalet ska tolkas.
- Parternas förpliktelser bör naturligtvis uttryckas med största möjliga tydlighet i leverantörsavtalet. Med andra ord ska det framgå exakt vad de inblandade parterna ska bidra med i avtalsförhållandet. Om leverantören exempelvis ska leverera ett visst material till en byggarbetsplats ska avtalet innehålla information om vilka egenskaper materialet ska ha och vilka eventuella intyg som ska utfärdas som bevisning för att materialet håller den avtalade standarden.
- Leverantörsavtalet bör reglera vad som händer om en part inte uppfyller sin förpliktelse enligt detsamma. Att ta in ett villkor om skyldighet att erlägga ett specificerat dröjsmålsvite vid försenad leverans är ofta ett effektivt verktyg för att säkerställa att leveransen sker i enlighet med avtalet. Om ett villkor om dröjsmålsvite saknas kan det vara väldigt svårt för köparen att bevisa att förseningen de facto lett till en förlust som leverantören är skyldig att utge skadestånd för.
- Det är även vanligt att man i ett leverantörsavtal tar in klausuler om hur eventuella tvister ska lösas. Ett vanligt förekommande villkor är att parterna kommer överens om att tvister ska prövas i skiljedomstol. Att en tvist handläggs av en skiljedomstol innebär att hanteringen av tvisten privatiseras och hålls utanför det allmänna domstolsväsendet (det vill säga tingsrätten). Detta är bland annat lämpligt när företagen inte vill att en tvist ska få så mycket medialt ljus på sig, eller att man vill att processen ska vara snabb och smidig. Viktigt att tänka på är dock att det är betydligt dyrare att låta en tvist avgöras av skiljedomstol (eftersom parterna inte bara måste finansiera sina egna kostnader utan även betala arvode till domarna/skiljemännen).
Om man vill ha väl utarbetade standardlösningar på vissa problem kan med fördel hänvisningar ske till olika typer av standardavtal. Se även om detta nedan vad gäller force majeure.
När kan en leverantör åberopa force majeure?
Förutsättningarna för att åberopa force majeure varierar beroende på vad som avtalats mellan parterna. Som sades ovan är det emellertid vanligt att hänvisningar i ett leverantörsavtal sker till standardavtal på det relevanta området. Av standardavtal framgår generellt att följande två förutsättningar måste vara uppfyllda för att en part ska kunna åberopa force majeure:
- Det ska ha uppstått en omständighet som hindrar fullgörandet av avtalet alternativt att det som följd av den inträffande omständigheten är oskäligt betungande att kräva fullgörande av avtalet.
- Den inträffade händelsen ska ligga utanför partens kontroll samtidigt som det inte skäligen kan förväntas att parten räknat med händelsen när avtalet ingicks. Exempel på sådana händelser är krig, naturkatastrofer och storskaliga strejker.
Hur kan Enkla Juridik hjälpa till?
Har du hamnat i en tvist med din leverantör? I sådana fall är du varmt välkommen att kontakta oss genom att skicka in en förfrågan via kontaktformuläret nedan. Vi erbjuder kostnadsfri första kontakt med jurist och presenterar därefter, om vi gör bedömningen att det är värt att ta saken vidare, en offert med fast prissättning för den fortsatta rådgivningen. Med andra ord medför det aldrig någon ekonomisk risk att ta en kontakt med oss och berätta om din situation.